X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
1396,04,15 @ 14:55

داشته‌های تاریخی


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:
حق نداریم داشته‌های تاریخی خود را برای بازارهای صادراتی بر باد دهیم
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: حق نداریم داشته‌های تاریخی خود را برای بازارهای صادراتی برباد دهیم

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، راضیه علیرضایی امروز 14 تیرماه، در همایش بررسی وضعیت فرش شهرستان کاشمر که در محل مجتمع رفاهی فرهنگیان بیان اینکه باید تلاش کرد تا فرش کاشمر بتواند سهم خود را در بازارهای بین المللی به دست آورد، بر تشکیل کارگروه فرش دستباف در جهت حمایت از این صنعت تاکید کرد.

وی افزود: برای واحدهای موجود فرش دستباف باید مکانی متمرکز ایجاد شود تا در بهبود کیفیت و تعهد به نقشه های سنتی و نوآوری در بخش بتواند کار کند و در عرصه بین الملل بتواند رقابت کند.
علیرضایی با بیان اینکه همه به فرش کاشمر تعهد داشته و به جایگاه، ارزش و قدمت این صنعت ایمان دارند، اظهار کرد: کسانی هم که حتی همانند فرش کاشمر نمی‌بافند اما به خوبی می‌دانند درآمدی که کسب می‌کنند به خاطر نام فرش کاشمر است.

وی با اشاره به اینکه بنای دوباره و عمارت فرش کاشمر به همه ما نیاز دارد، عنوان کرد: باید رویه‌ای برای طبقه‌بندی کارگاه‌های که در کاشمر کار می‌کنند اتخاذ شود.

علیرضایی با اعلام اینکه سعی می‌کنیم در چارچوب نیازسنجی‌های آموزشی و اصلاحاتی که در اختیار داریم به تولیدکنندگان خدمات ارائه دهیم، بیان کرد: کسانی که کارگاه دارند و نیازمند حمایت، آموزش، صادرات و ایجاد شغل جدید هستند کمک خواهیم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی با بیان اینکه قرار نیست از تولید کنندگان بخواهیم روش کارشان را تغییر دهند بلکه حفظ وضعیت فرش کاشمر و رو به جلو بودن در کارگاه‌های متمرکز اولویت ما است، افزود: اگر هدف تولید کنندگان تثبیت فرش کاشمر و ایجاد اشتغال باشد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه باید به عنوان پشتیبان کارگاههای خانگی را بهبود داده و وارد عرصه صادرات شوند، بر ایجاد حداقل یک پایگاه تولید فرش دستباف در کاشمر تاکید کرد و افزود: هر اندازه برای ایجاد پایگاه تولید فرش درخواست باشد در تسهیلات کمک خواهیم کرد.

علیرضایی با بیان اینکه در زنجیره ارزش فرش دستباف شامل تولید مواد رنگرزی و ایجاد خط رنگرزی، محاسبات و طبقه بندی کمک خواهیم کرد، بیان کرد: هر طراح فرش کاشمر که طرح جدیدی داشته باشد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه داده و با تفاهمنامه ای که بین مرکز ملی فرش و این وزارت خانه منعقد شده اثر به عنوان طرح هنری و به نام خود طراح ثبت خواهد شد.

وی با اعلام اینکه در خصوص سقف اعتبارات پشتیبان با 10، 100، 250 و 550 میلیون تومان اگر متقاضی باشد برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی خواهند شد، گفت: ما قانون تسهیلات را نمی توانیم تغییر دهیم به همین خاطر باید بتوانید مدارک مورد نیاز را در اختیار بانک قرار دهید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه برای دریافت تسهیلات باید سناریویی قابل دفاع ارائه دهید که نشان دهد می توانید کار کنید، افزود: در استان برای فرش دستباف تقاضای یارانه کرده ایم که امیدواریم تا هفته آینده مصوب شود.

وی با بیان اینکه اگر سقف یارانه مشخص شود می توان گفت به هر نفر متقاضی چه مبلغی می توان پرداخت کرد، اظهار کرد: مشکل فرش کاشمر پول نیست.
علیرضایی با اعلام اینکه پیشکسوتان این عرصه برای رونق فرش کاشمر باید کمر همت ببندند، بیان کرد: در حمایت از تولید کنندگان دریغ نخواهیم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدت و تجارت خراسان‌رضوی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات نه تنها مشکلی رفع نمی‌کند بلکه مشکلات را بیشتر کرده و به افراد بدهکارتر می شوند، افزود: اینکه تنها فرش ببافیم ولی امکان صادرات در داخل نباشد و در جاههای دیگر برای فروش ببریم فایده ای نخواهد داشت.

وی با تاکید براینکه فرش صادراتی از ابتدا باید برای صادرات و براساس نیاز کشورهای دیگر بافته شود، گفت: حق نداریم داشته های تاریخی خود را برای بازارهای صادراتی برباد دهیم.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه فرش تعریف خاص خود را دارد و باید حفظ شده و نوآوری در آن باشد، بیان کرد: از همه تحصیل کردگان طراحی مدرن فرش در این عرصه باید حمایت کرد.

 وی با بیان اینکه فرش دستباف بیرق بالا سر تمامی ایرانیان است، گفت: برای تولید و توزیع فرش دستباف نباید غصه خورد حمایت لازم را از این صنعت خواهیم داشت.

علیرضایی در پایان بیان کرد: کاشمر در تولید فرش باید به عنوان یکی از مهمترین پایگاههای فرش در استان معرفی شود.

نفس فرش کاشمر به شمارش افتاده است

در این جلسه فرماندار کاشمر با بیان اینکه بازار کسب و کار فرش دستباف کاشمر به نفس نفس افتاده است، افزود: از مسئولان انتظار دارم در جهت رونق بازار فرش کاشمر تلاش کنند.

محمد حسن فرهادی با اشاره به اینکه گاهی مواقع ارائه تسهیلات به روستائیانی که تمام اعضاء آن به قالیبافی مشغول هستند مشکلات بسیاری از آنها را رفع کرده و موجب رونق فرش می شود، گفت: در راستای فروش فرش های قالیبافان هم بازار داخلی باید کاربردی شود و هم بازارهای از دست رفته جهانی را پس بگیریم.

وی با اعلام اینکه رونق فرش ایرانی را با برگزاری نمایشگاه و ارتباط با کشورهای آسیای میانه و همسایگان باید به دست اورد، اظهار کرد: اگر نتوانیم رونق فرش را به دست آوریم دچار مشکلات بیشتری خواهیم شد.

فرماندار کاشمر ایجاد مراکز تجمیعی را به عنوان یک مدل راهگشا دانست و بیان کرد: رفع مشکلات فرش دستباف کاشمر نیازمند توجه ویژه مسئولان است.
برچسب‌ها: راضیه علیرضایی
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد