X
تبلیغات
زولا
1396,04,15 @ 01:14

برخورد جدی دادستانی مشهد با حفاری در منطقه توس


 تاکید بر برخورد جدی دادستانی مشهد با حفاری در منطقه توس
مشهد- ایرنا- معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: این دادستانی بطور جدی با کسانی که در منطقه تاریخی توس به حفاری بپردازند برخورد و از حقوق عامه مردم در این زمینه دفاع می کند.

محمد بخشی محبی روز چهارشنبه در مراسم آغاز عملیات توقف فعالیت معادن در حریم تاریخی توس افزود: حفاری و بهره برداریهای غیرمجاز باعث خسارتهای بسیار زیاد طبیعی در اطراف شهر تاریخی توس شده و بر همین اساس نیاز بود تغییرات عمده ای در این زمینه انجام شود.
وی ادامه داد: حتی این حفاریهای غیرمجاز باعث شد مسئولان سازمان یونسکو وارد این منطقه نشوند. در این مدت 32 میلیون مترمکعب برداشت زمین توسط افراد مختلف انجام شده بود که این آمار تقریبا معادل دو و نیم برابر بزرگترین سد خاکی جهان است.
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: اواخر پارسال نشستهای مفصلی در خصوص حفظ حقوق بیت المال برگزار و در نهایت با پیشنهاد سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی مقرر شد دادستانی به صورت جدی به موضوع حفاریهای غیرمجاز در اطراف حریم توس ورود کند.
وی افزود: طی 25 سال گذشته به این موضوع توجه نشده بود و در شرایط فعلی اینگونه رفتارها می تواند از برداشت غیرمجاز جلوگیری کند.
بخشی محبی ادامه داد: از این پس بطور جدی با رفت و آمد کامیونها در منطقه توس برخورد می شود و همان اقدامات ارزشمندی که در ارتفاعات جنوبی شهر مشهد و کشف رود صورت گرفت در این منطقه نیز انجام می شود.

* شهرداری بر اساس دستور رهبری به موضوع توس ورود کرد
مشاور و رئیس حوزه شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: ایجاد همگرایی در امور مختلف بین دستگاههای مرتبط با همراهی دستگاه قضایی از جمله اقدامات ارزشمندی است که طی سالهای اخیر صورت گرفته است.
مجید پیراسته افزود: شهرداری مشهد بر اساس دغدغده های مقام معظم رهبری به موضوع توس ورود کرد. با وجود اینکه هنوز طرح مصوبی برای ناحیه منفصل توس وجود ندارد اما شهرداری مشهد هزینه‌های زیادی در این محدوده انجام داده و اتفاقات خوبی ظرف چهار سال اخیر در این منطقه به وقوع پیوسته است.

* هزینه 350 میلیارد ریالی شهرداری مشهد در توس
شهردار منطقه 12 شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: وظیفه حفظ میراث تاریخی به تنهایی بر عهده سازمان میراث فرهنگی نیست. آبادانی این منطقه هم به تنهایی بر عهده شهرداری نیست و در این زمینه باید همه دستگاهها به صورت جدی همکاری لازم را داشته باشند.
سعید اکبریان افزود: حریم توس و اراضی این محدوده تا فاصله هزار و 600 متری به مساحت 300 هکتار در غارت افرادی قرار گرفته بود که برداشت شن و ماسه می‌کردند و برای این برداشت زمین را گاه تا عمق 30 متری شکافته اند.
وی ادامه داد: هزار و 734 هکتار از زمینهای حریم طوس در رفت و آمد کامیونهای غیر مجاز بود و روزانه هزار دستگاه کامیون از بلوار شاهنامه برای جا به جایی شن و ماسه ‌ها عبور می‌کردند لذا امروز 13 معدن غیرمجاز تعطیل و پلمب شدند.
شهردار منطقه 12 شهرداری مشهد گفت: تاکنون شهرداری در محدوده منفصل توس 200 میلیارد ریال هزینه عمرانی و 150 میلیارد ریال بودجه خدماتی هزینه کرده است.
این عملیات با حضور مسئولان و نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی، شهرداری مشهد، دادستانی و میراث فرهنگی آغاز شد. موضوع رفت و آمد کامیونها و فعالیت معادن شن و ماسه در محدوده عرصه شهر تاریخی توس از معضلات این منطقه در سالهای اخیر بوده که از سال 1394 بطور جد مورد پیگیری قرار گرفت و سرانجام احکام لازم در این زمینه به سازمان صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی و پلیس راهور اعلام شد.
پیش از این 13 معدن غیرمجاز شن و ماسه در این محدوده فعالیت داشتند که صدمات و لطمات فراوانی به عرصه فرهنگی و تاریخی شهر توس وارد کرده اند. شهر تاریخی توس واقع در 24 کیلومتری شمال غرب مشهد در عرصه ای به وسعت 360 هکتار در فهرست آثار مل‍ی ایران ثبت شده است. آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی که سال 329 هجری در روستای طابران توس به دنیا آمد، در همین منطقه واقع است.
خبرنگار: توحید آرش نیا **انتشاردهنده: حسین کریم زاده

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد